9


kwietnia

Witamina C

Powszechnie przyjęło się, że witamina C chroni przed przeziębieniem. Jak jest naprawdę? Czy witamina C jest prawdziwym lekiem na przeziębienie? Nazywana inaczej kwasem askorbinowym, związek wykorzystywany w medycynie oraz kosmetyce. Utarło się, że witamina C wzmacnia odporność organizmu i leczy w wielu przypadkach chorób o podłożu bateryjo-wirusowym. 

Witamina C wykazuje wiele właściwości, które hamują proces starzenia się skóry. Wspomaga również układ krążenia. Mimo iż dla wielu witamina C jest uznawana za lek na przeziębienie, brak jest wiarygodnych danych na ten temat. To mit, który został obalony w 2007 roku przez lekarzy. Przeprowadzone zostały szczegółowe badania, z których wynikło, iż stosowanie witaminy C w trakcie przeziebienia, wcale nie zmniejszyło okresu chorobowego i nie zminimalizowało objawów. Największy wpływ witamina C wywiera na sportowców. 

Witamina C - kwas askorbinowy

Witamina C to inaczej mówiąc kwas askorbinowy, którego stosowanie wbrew powszechnej opinii nie chroni w żaden sposób przed ewentualnym przeziębieniem. Badania dowiodły, że witamina C ani nie leczy grypy, nie wykazuje również właściwości leczniczych w trakcie leczenia przeziębienia.  Dowiedziono jednak, że jedynie regularne stosowane może zmniejszyć ryzyko na zachorowalność choroby.

Jaka witamina C najlepsza?

Witamina C jest silnym antyoksydantem, który wykazuje zdolność do neutralizacji wolnych rodników. Co więcej, bierze udział w aktywacji wielu enzymów. Ułatwia przyswajanie żelaza, niezbędna jest do syntezy kolagenu. To właśnie dla tych działań warto stosować ten związek. Zalecana dzienna dawka witaminy C u osoby dorosłej waha się w zależności od płci od 75 do 90 mg. Najlepszą witaminę C można znaleźć w produktach, które ją zawierają. Kwas L-askorbinowy zawarty m.in w owocach i warzywach jest dużo mocniej przyswajalny niż ten pochodzący z suplementów diety.

Witamina C lewoskrętna - hit czy marketingowy kłam?

Kolejny mit, który dotyczy witaminy C to opinia, według, której witamina C lewoskrętna posiada właściwości lecznicze i jest najzdrowsza ze wszystkich jej postaci. Takie określenie witaminy C powstało stosunkowo niedawno, jednak jest ono niczym innym jak chwytem marketingowym. Zwracając uwagę na budowę kwasu L-askorbinowego, można zauważyć, że jest on prawoskrętny. Skąd zatem oznaczenie „L”? Powstało, ze względu na grupę hydroksylową kwasu askorbinowego, który znajduje się właśnie po lewej stronie. To właśnie być może z tego powodu, utworzyły się mity na temat witaminy C lewoskrętnej. Co ważne, istnieje kwas D-askorbinowy, który jest lewoskrętny, jednakże nie wykazuje on prawdziwych właściwości witaminy C. Jest zwyczajnie bezwartościowy i nie wpływa w żaden sposób na organizm. 

Witamina C w płynie na twarz vs. witamina w proszku na twarz

Witamina C w płynie przyjmuje postać kropli, które stosuje się jak serum do skóry twarzy. Krople o 10% stężeniu witaminy C najlepiej sprawdzają się na noc, ponieważ są nieco tłuste i mogą wyświecać buzię. Dzięki temu produktowi cera nabierze blasku, zostanie rozjaśniona i wygładzona a do tego odżywiona. Witamina C w proszku nakładana razem z wymieszanymi składnikami w formie maseczki, może nie dać tak spektakularnego efektu jak krople.

Komentarze (0)