10


kwietnia

Nadmiar witaminy A

Witamina A choć wykazuje wiele właściwości zdrowotnych w pewnych dawkach może być szkodliwa. Dlaczego? Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Goteborgu, dowiodły, że spożywanie nadmiaru tej witaminy może szkodliwie wpłynąć na jakość i budowę kości. W efekcie tego, stają one podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak to jest możliwe, że witaminy w nadmiarze mogą być niebezpieczne? Hiperwitaminoza to określenie, które przypisuje się występowaniem nadmiaru witamin w organizmie. Mimo iż witamina A odgrywa ważną rolę, w pewnych ilościach może być groźna dla zdrowia organizmu. Wniosek o szkodliwości zwłaszcza witaminy A został wysunięty znacznie wcześniej. Nadmiar tej witaminy u człowieka nazywany jest związkiem toksycznym.

Nadmiar witaminy A - objawy

Witaminę A odnaleźć można zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Swoje zastosowanie znalazła w kosmetyce, gdzie występuje pod wieloma nazwami. W jedzeniu witaminę A można spotkać m.in w wątrobie wołowej, wieprzowej oraz kurczaka. Inne produkty bogate w ten związek to: jaja, ryby, sery twarogowe, drób, cielęcina itd. 

Spożywany nadmiar witaminy A w organizmie człowieka może się objawiać po postacią:

  • Bolów głowy
  • Powiększonej śledziony i wątroby
  • Złego samopoczucia
  • Suchej skóry
  • Zaburzeń żołądkowo-jelitowych
  • Wypadania włosów. 

To tylko kilka najczęściej wymienianych i zauważalnych symptomów nadmiaru witaminy A w organizmie.

Jak usunąć nadmiar witaminy A z organizmu?

Aby w sposób zdrowy i nieszkodliwy usunąć z organizmu witaminę A wystarczy przekształcić swoją dotychczasową dietę i pozbyć się z niej spożywanych produktów, które w znacznej mierze spowodowały nadmiar tej witaminy. Głównym źródłem witaminy A w diecie są produkty pochodzenia zwierzęcego (masło, tran, jaja, mleko, ryby). Im produkt jest tłustszy tym więcej jest w nim tego związku.

Co powoduje nadmiar witaminy A?

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę A? Aby ustalić precyzyjną dawkę dzienną tej witaminy, należy wciąć pod uwagę stan fizjologiczny danej osoby, jej wiek oraz inne kluczowe parametry. 

Przedawkowanie zazwyczaj powstaje w wyniku nieodpowiedzialnej suplementacji. Dieta oparta o rygorystyczne przestrzeganie jedzenia oraz stosowanie preparatów witaminowych może odbić się na zdrowiu człowieka. Osoby, które chcą poprawić stan skóry i włosów oraz swoją odporność, nagminnie stosują suplementy z tą witaminą. Dla wielu pierwsze objawy przedawkowania nie są charakterystyczne, często wręcz mylące. 

Czy nadmiar witaminy A jest szkodliwy?

Nadmiar witaminy A jest szkodliwy dla zdrowia człowieka, dlatego powinno się wystrzegać spożywania suplementów diety bez racjonalnego dawkowania. Objawy przedawkowania mogą występować pod postacią suchych i łamliwych paznokci, zmęczenia, osłabienia oraz nudności.  Należy pamiętać, że nadmiar witaminy A jest toksyczny dla zdrowia całego organizmu, ponieważ jest ona gromadzona w tkankach oraz w wątrobie. 

Komentarze (0)