19


marca

Czy można przedawkować witaminę C?

Przedawkowanie kwasu askorbinowego jest praktycznie niemożliwe. Jedna tabletka witaminy C 1000 dostarcza organizmowi tyle samo witaminy, co 20 kilogramów jabłek! Niesamowite, prawda? W końcu nikt nie je tylu jabłek w ciągu doby. A jednak zdarza się, że witaminę C można przedawkować. Dzieje się tak najczęściej przy przekraczaniu dziennych dawek witaminy w tabletkach.


Przedawkowanie witaminy C - objawy


Pomimo, że żadne z badań nie udowodniły toksyczności witaminy C, jej naprawdę ogromne dawki mogą wywołać skutki uboczne. Należy do nich wysypka skórna, a także dolegliwości układu pokarmowego, takie jak zgaga, nudności, bóle brzucha oraz biegunki i wymioty. Należy zaznaczyć, że objawy te są niegroźne i mijają zaraz po odstawieniu zwiększonych dawek witaminy. Osoby cierpiące na kamicę nerkową lub na kamienie w układzie moczowym mogą zaznać nieco groźniejszych skutków przedawkowania witaminy C - może dojść do krystalizacji moczanów i szczawianów, a także do powstawania kamieni nerkowych.


Przedawkowanie witaminy C - wysypka


Wysypka pojawiająca się po przedawkowaniu witaminy C powinna ustąpić samodzielnie po zmetabolizowaniu kwasu askorbinowego - okres ten wynosi najczęściej od 24 do 96 godzin, czasem dłużej. W przypadku uczulenia na witaminę C wysypka może utrzymywać się przez dłuższy czas. Zdarza się, że konieczne jest podanie leków przeciwhistaminowych, jednak są to sytuacje niezmiernie rzadkie.


Przedawkowanie witaminy C - u dzieci 


By przedawkować witaminę C u dzieci, jej dzienna porcja musi przekroczyć 40 mg. W przypadku dorosłych, dawki te wahają się od 100 mg do 200 mg witaminy C w ciągu dnia. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminę C, czyli kwas askorbinowy, wzrasta w trakcie choroby oraz w czasie ciąży. Zwiększenie łaknienia na witaminę C pojawia się również u palaczy i u alkoholików, a także podczas wymiotów, biegunek, przy zaburzeniach łaknienia i przy nadciśnieniu tętniczym. Zdarza się, że chęć na kwas askorbinowy występuje u całkowicie zdrowych osób, wkrótce po intensywnym wysiłku fizycznym.

Komentarze (0)