28


marca

Witaminy dla dzieci

Jeśli twoje dziecko cierpi na ogólne osłabienie, obniżoną odporność lub brak apetytu, jest to znaczący sygnał ku temu, by wzbogacić jego dietę o ważne witaminy. Sprawdź, które z nich są najważniejsze dla dzieci!


Witaminy dla dzieci 


Niedobór któregokolwiek ze składników może negatywnie odbić się na stanie zdrowia dziecka, dlatego maluchowi należy dostarczać każdej możliwej witaminy. Oczywiście nie wolno przesadzać - także nadmiar jest szkodliwy. Nie ma jednej, najważniejszej witaminy - należy dbać o regularne dostarczanie wszystkich i zachować w tym właściwą równowagę.


Jakie witaminy dla dzieci w wieku szkolnym? 


Najrozsądniejszym wyborem witamin dla dzieci w wieku szkolnym jest zastosowanie preparatu multiwitaminowego, który w swoim składzie posiadał będzie całą gamę niezbędnych minerałów. Istnieją dwie formy stosowania witamin - jako lek i jako suplement. Witamina stosowana jako lek ma za zadanie uzupełniać duże braki w organizmie i powstałe niedobory. Większość witamin można dostać bez recepty, na receptę sprzedawane są natomiast produkty przekraczające rekomendowane spożycie. Dzieje się tak, ponieważ ich przedawkowanie wiąże się z rozmaitymi konsekwencjami. Witamina w formie suplementu uzupełnia bardziej standardowe braki w codziennej diecie. Ważne, by kupować suplementy wyłącznie w sprawdzonych miejscach, od sprawdzonych w producentów. Ze względu na mniejsze kontrole i rygory, zdarza się, że niektóre z nich nie posiadają odpowiedniej jakości i składu. Najwłaściwszym rozwiązaniem dla dziecka w wieku szkolnym jest przyjmowanie preparatów multiwitaminowych - one najlepiej uzupełnią braki w diecie. Najistotniejszymi z witamin są: witamina PP, witamina B2, B1, B6, B12, a także witamina A, C i D. Nie wolno zapomnieć o biotynie i kwasie pantotenowym. Oczywiście same suplementy przyjmowane dodatkowo nie wystarczą, by dziecko rozwijało się prawidłowo. Najistotniejsza jest zróżnicowana dieta, bogata we wszystkie istotne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Najwięcej jest ich w warzywach i owocach, a także w rybach, orzechach i zbożach.


Naturalne witaminy dla dzieci 
 

Naturalnymi witaminami nazywamy te zawarte w przyjmowanym pokarmie. Posiłki, które powinny znaleźć się w menu są kwestią indywidualną - ich rodzaj zależy od wieku dziecka, jego stanu zdrowia i ewentualnej alergii. Jeśli twoja pociecha nie może czegoś jeść lub po prostu bardzo czegoś nie lubi, dietetyk odnajdzie zamienniki wymaganych składników odżywczych w innych pokarmach. Istotne jest także przebywanie na świeżym powietrzu i ruch, który pobudza apetyt. Witaminy dostarczane razem z pożywieniem posiadają nieco inne działanie niż witaminy syntetyczne. To właśnie witaminy naturalne są najbardziej wartościowe dla ludzkiego organizmu.

Komentarze (0)