15


kwietnia

Witaminy dla kota

Aby kot mógł się zdrowo rozwijać potrzebna jest zbilansowana dieta, oparta na składnikach odżywczych oraz potrzebnych witaminach. Odpowiednia karma zawierająca witaminy i minerały często nie wystarcza, dlatego zadaniem właściciela pupila jest uzupełnienie diety o witaminy. Dzięki nim kot będzie posiadał zdrową i dobrze wyglądają sierść.

Jeśli jesteś właścicielem kota i pragniesz aby rozwijał się w prawidłowy sposób, zdecyduj się na właściwą suplementację, która może pomóc w stanach osłabienia kota. Odpowiednie odżywianie oparte o niezbędne dla kociego zdrowia substancje odżywcze, może spowodować, że kot odzyska utracone siły i stanie się bardziej żywy. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i nie przedawkować witamin, gdyż może to przynieść niepożądane skutki. 

Witaminy dla kota

Na rynku znajduje się szeroka gama suplementów, które są w stanie wesprzeć układ immunologiczny oraz zadziałać protekcyjnie w kierunku stresu oksydacyjnego, który występuje w okresie chorobowym kota. Grupa witamin rozpuszczalnych w wodzie, które powinny być podawane kotu to: witaminy z grupy B, witamina C, kwas foliowy. Niezmiernie ważna jest również biotyna, która usuwana jest z organizmu razem z moczem. Wyszczególniona grupa witamin pozwala na prawidłowy wzrost oraz ochronę układu nerwowego. Wszystkie witaminy oraz minerały, które są rozpuszczone w tłuszczach magazynowane są w organizmie nieco dłużej. Należą do nich: witamina A, D, E oraz K. 

Witaminy dla kota wzmocnienie

Odpowiednia suplementacja powinna być oparta na witaminach oraz minerałach, które uzupełniają braki w zapotrzebowaniu na zdrowie kota oraz wspomagają jego naturalny rozwój. Witaminy oraz minerały w znaczącym stopniu mogą poprawić ogólną kondycję kota, jego sierść, wpłynąć na stawy, uzębienie, wzrok i narządy wewnętrzne. 

witaminy dla kota

Kot posiada organizm, który cechuje się dosyć specyficznym metabolizmem, mimo tego, że jest mięsożerny, podobnie jak psy. Powstają u niego zaskakujące procesy trawienia. Koty niewystarczająco syntetyzują niacynę co wymaga podawania jej osobiście w pokarmie. Specjaliści wskazują, że podobna sprawa dotyczy pirydoksyny. Co ważne, koty nie umieją przekształcić beta - karotenu w witaminę A. Dlatego tak kluczowa jest mięsna dieta.

Najważniejsze witaminy jakie powinny zostać podane kotu na ogólne wzmocnienie jego organizmu to m.in: witamina A, która wpływa na wzrok, rozwój kości, prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, witamina D, która zapewnia prawidłowy wzrost, witamina E, która odpowiedzialna jest za regulację metabolizmu mięśni.

Witaminy dla kota na sierść (wypadanie sierści)

Witaminy to nic innego jak związki chemiczne o odmiennej budowie, które pozwalają na sprawne funkcjonowanie każdego organizmu żywego. Aby sierść kota wyglądała na zdrową, należy uzupełnić dietę o witaminę B5, która zapewnia prawidłową kondycję tkanki nerwowej, wpływa na stan skóry, poprawia wzrost i ubarwienie włosów. Niedobór tej witaminy może skutkować zbyt wczesnym siwieniem. Kluczowa jest także witamina B7, która neutralizuje zmiany dermatologiczne oraz wypadanie włosów czy wyłysienia. Po jej podaniu ustępują zmiany łojotokowe. 

Komentarze (0)