22


marca

Krwotoki z nosa - brak witaminy?

Czy krwotoki z nosa mogą wiązać się z niedoborem witamin? Okazuje się, że tak! Sprawdź, jaka witamina odpowiada za krew z nosa i czy jej brak wiąże się z poważnymi konsekwencjami.
 

Przyczyny krwotoków z nosa


Krwotoki z nosa mogą mieć wiele przyczyn. Liczne naczynka krwionośne znajdujące się we wnętrzu jamy nosowej są łatwe do uszkodzenia choćby podczas czyszczenia. Krwawienie może spowodować także suche, zanieczyszczone i zadymione powietrze, wysuszające i podrażniające śluzówkę.

Do przyczyn krwotoków z nosa należy przewlekłe lub ostre zapalenie zatok, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, takich jak aspiryna czy heparyna, jak również przeziębienie, liczne alergie lub niealergiczny nieżyt nosa. Nie można zapomnieć o ewentualnym urazie nosa, używanych sprayach i ciele obcym, które może znaleźć się w nosie i spowodować krwotok.

Krwotoki z nosa mogą zostać spowodowane również przez wysiłek fizyczny, miażdżycę, przez choroby zakaźne i przez wrodzone skazy krwotoczne.

Wśród najrzadszych przyczyn krwawienia z nosa wymienić można białaczkę, nosowe guzy i polipy, nadmierne spożywanie alkoholu lub hemofilię, chorobę związaną z zaburzeniami krzepnięcia krwi.


Witaminy a krwotok z nosa


Okazuje się, że przyczyną krwotoków z nosa może być także brak witamin. Szczególnie sprzyja temu niewielka zawartość witaminy C i witaminy K. Dużą rolę odgrywa również deficyt żelaza, którego niedobór wiąże się z niedokrwistością. Brak witaminy K wiąże się z zaburzeniami krzepnięcia krwi.
 

Właściwości witaminy K 


Podstawową rolą witaminy K jest udział w wytwarzaniu protrombiny, białka będącego czynnikiem krzepnięcia krwi. Do kolejnych zadań należy usprawnianie gojenia się ran, zmniejszenie krwawień miesiączkowych, działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgrzybiczne, a także hamowanie procesów nowotworowych w związku z rakiem wątroby, nerek, piersi, jajników, pęcherzyka żółciowego i żołądka okrężnicy. Dzięki prawidłowemu stężeniu witaminy K w organizmie uregulujesz gospodarkę wodną. Witamina posiada także spory udział w tworzeniu i formowaniu tkanki kostnej.


Brak witaminy K 


Niedobór witaminy K to nie tylko krwotoki z nosa, lecz przede wszystkim osłabienie krzepliwości krwi, dłuższy czas krwawienia i ciężko gojące się rany. Zbyt mała ilość witaminy K w organizmie może wiązać się ze sporym ryzykiem krwawień wewnętrznych i z możliwością wystąpienia wewnętrznych krwotoków.

Komentarze (0)