25


marca

Jak objawia się niedobór witaminy D?

Znajdziesz ją z żółtkach jaj, w grzybach, w wątrobie cielęcej, serach i tłustych rybach, takich jak makrela, tuńczyk czy łosoś. Płatki śniadaniowe i jogurty oraz mleko i napoje sojowe często są nią wzbogacane. Zweryfikuj, co dzieje się, gdy witaminy D jest za mało i sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny!
 

Niedobór witaminy D - objawy 


Jeśli twoje mięśnie są osłabione, cierpisz na zły nastrój, posiadasz zwiększoną wrażliwość na ból, jesteś nerwowy, senny, mniej wytrzymały i w gorszej kondycji fizycznej, a twoje ciśnienie krwi jest wyższe niż normalnie, bardzo prawdopodobne, że cierpisz na niedobór witaminy D. Mała ilość witaminy D w organizmie to również większa podatność na złamania.


Co powoduje niedobór witaminy D? Przyczyny 


Może okazać się to szokujące, ale do niedoboru witaminy D dochodzi najczęściej wskutek zbyt rzadkiej styczności z promieniami słonecznymi, wynikającej z ciągłego przebywania w pomieszczeniach zamkniętych (dom, biuro itd.). Warto zapamiętać, że zdolność ludzi do łatwego wchłaniania witaminy D może maleć wraz z wiekiem. Nie bez znaczenia pozostaje także masa ciała - zbyt wielka ilość tkanki tłuszczowej osłabia wchłaniane witaminy D, z kolei osoby posiadające ciemną karnację, do jej wyprodukowania potrzebują znacznie więcej promieni słonecznych. Wysoki filtr zawarty w kremie do opalania oczywiście ochroni przed poparzeniami, jednak zmniejszy potencjalną ilość wchłoniętej witaminy. Zdarza się, że niedobór witaminy D powiązany jest z chorobami jelit, a płód lub niemowlę obniża jej poziom u kobiet w ciąży i u mam karmiących piersią. Jeśli karmisz piersią lub jesteś w ciąży, koniecznie suplementuj witaminę D - w mleku matki jest jej z reguły niewystarczająco. By w pełni cieszyć się odpowiednią ilością witaminy D, warto wziąć pod uwagę także panującą temperaturę. Ciepła skóra przyswoi promienie słoneczne zdecydowanie łatwiej, niż cera zimna.


Niedobór której witaminy d prowadzi do choroby zwanej szkorbutem? 


Szkorbut to choroba wynikająca z niedoboru kwasu askorbinowego. Do jej objawów zalicza się samoistne krwawienia, bóle mięśni, kości i stawów, słabe gojenie się ran, patologiczne złamania, chwianie i wypadanie zębów oraz ogólne osłabienie. Szkorbut dotyczy najczęściej niemowląt i małych dzieci, które sztucznie są karmione pożywieniem niezawierającym wystarczającej ilości witaminy C. Tak, właśnie niedobór witaminy C prowadzi do choroby zwanej szkorbutem. Leczenie szkorbutu polega na podawaniu witaminy C.

Komentarze (0)