17


marca

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Liczba użytkowników soczewek kontaktowych rośnie każdego roku. Przekonują się o ich zaletach „okularnicy” i osoby z najpopularniejszymi wadami wzroku, jak daleko- i krótkowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia. Czy też planujecie dołączyć do grona ich użytkowników? Zastanawiacie się, czy soczewki to na pewno rozwiązanie dla was? Spróbujmy rozwiać wątpliwości.

Dla kogo są szkła kontaktowe?

Co do zasady może nosić je przeważająca większość osób z wadami wzroku. Może to nie być możliwe, jeśli wada jest zbyt zaawansowana i przekracza 20 dioptrii na „plusie” bądź na „minusie”, bo do takich właśnie wartości korekcyjnych produkowane są standardowe soczewki. Z drugiej strony wcale nie trzeba mieć wady wzroku, by soczewki nosić. W tym przypadku chodzi o tzw. kolorowe szkła kontaktowe, które mają zerową moc optyczną, ale za to mogą zmienić kolor czy też nadać im oryginalnego wyglądu – jak oczy smoka, wiedźmina czy zombie.

Nie znaczy to jednak, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do noszenia soczewek kontaktowych. Są – chociaż zdarzają się rzadko. Należą do nich pewne stadia i formy cukrzycy, alergii, zaburzeń odporności, zespołu suchego oka. Sam fakt chorowania np. na cukrzycę nie wyklucza z góry noszenia soczewek. Czasem faktycznie tak będzie, a czasem wystarczy zastosowanie soczewek z odpowiedniego materiału i odpowiednim trybie noszenia (o tym za chwilę). Konsultacja ze specjalistą od doboru pomocy optycznych, optometrystą, pomoże rozwiać takie wątpliwości

Również wiek nie jest szczególną przeszkodą do noszenia soczewek. Często decydują się na nie osoby po 40. roku życia, bo jest to czas, kiedy dotyka ich starczowzroczność. To wada wzroku przed którą nie można uciec – związana z fizjologicznym starzeniem się organizmu i utratą elastyczności oka, co przekłada się na zaburzenia akomodacji. Soczewki progresywne na starczowzroczność to świetny i wygodny w codziennym użytkowaniu wybór. Ale soczewki mogą nosić także osoby bardzo młode. Za wiek graniczny przyjmuje się zwykle 8 lat, bo wtedy dziecko jest na tyle odpowiedzialne i sprawne, by móc samodzielnie zakładać soczewki, zdejmować je, a także informować opiekunów o ewentualnym dyskomforcie. Jednak zaskoczeniem dla wielu osób może być fakt, że soczewki kontaktowe mogą nosić nawet niemowlęta. O tej ciekawostce przeczytać można więcej w artykule http://soczewkidlaciebie.pl/wybieramy-soczewki/bspr/od-kiedy-mozna-nosic-soczewki-kontaktowe.html.

I jakie soczewki wybrać?

Soczewki kontaktowe możemy podzielić przede wszystkim według materiału, z którego są zrobione, budowy, trybu noszenia, czasu używalności.

Jeśli chodzi o materiał, to stosuje się tworzywo hydrożelowe albo silikon hydrożelowy. To pierwsze polecane jest dla osób o wrażliwych oczach, z zespołem suchego oka (o ile nie jest tak zaawansowany, że wyklucza to całkowicie soczewki), czy alergików. Jest bardziej miękkie i przyjazne dla oczu, natomiast dodatek silikonu sprawia, że soczewki są trochę sztywniejsze. Stąd też z często spotykane w soczewkach przeznaczonych do dłuższego noszenia.

Jeśli chodzi o budowę, to wyróżniamy soczewki sferyczne, przeznaczone dla krótko- i dalekowidzów, progresywne dla prezbiopów i sferyczne dla astygmatyków. Odpowiednie soczewki wskaże nam optometrysta podczas wizyty, która jest konieczna do wypisania recepty na soczewki.

Tryb noszenia i czas używalności są z kolei powiązane. Rozróżniamy więc soczewki jednodniowe, które nosi się w trybie dziennym, czyli od rana do wieczora. Po zdjęciu wystarczy je wyrzucić, a następnego dnia założyć nową parę. Który konkretnie model wybrać pomoże nam ranking soczewek jednodniowych, prezentujący propozycje z różnego zakresu cenowego. Z kolei soczewki miesięczne mogą być używane przez 30 dni. Albo w trybie dziennym (zdejmowane na noc) albo całodobowym (można je nosić przez 5-6 dni bez zdejmowania). Po soczewki całodobowe sięgają osoby chcące ograniczyć czynności pielęgnacyjne i o każdej porze dnia i nocy potrzebujące idealnego widzenia.

Niezależnie od rodzaju soczewek, mogą one być wyposażone w dodatkowe filtry UV (przydatne dla osób przebywających dużo na zewnątrz), a także zmniejszające zmęczenie oczu światłem niebieskim, emitowanym między innymi przez ekrany telefonów i monitory komputerowe.

Komentarze (0)