11


kwietnia

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Witaminy można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są substancje rozpuszczalne w wodzie, drugą natomiast - rozpuszczalne w tłuszczach. Do liczniejszej grupy zalicza się witaminy rozpuszczalne w wodzie. Sprawdź, które to i co to dokładnie oznacza!


Witaminy rozpuszczalne w wodzie 


Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należy witamina C, nazywana także kwasem askorbinowym, witamina B1, czyli tiamina, ryboflawina, a więc witamina B2, witamina B3, określana jako niacyna, witamina PP lub kwas nikotynowy, jak również witamina B5 (kwas pantotenowy), witamina B6 (pirydoksyna), witamina B7 (biotyna, zwana też witaminą H), witamina B9/B11 (kwas foliowy) oraz witamina B12 (cyjanokobalamina). Nie można zapomnieć w końcu o witaminie P, będącej mieszanką pochodnych flawonoidowych, takich jak hesperydyna i rutyna.

Niemal wszystkie z witamin rozpuszczalnych w wodzie nie są magazynowane w organizmie. Jedynym wyjątkiem jest witamina B12. Witaminy rozpuszczalne w wodzie muszą być organizmowi na bieżąco dostarczane, a ich nadmiar wydalany jest wraz z moczem.


Witaminy rozpuszczalne w wodzie - tabela


infografika


Co to są witaminy rozpuszczalne w wodzie?
 

Witaminy rozpuszczalne w wodzie to witaminy, które zostają dostarczane do organizmu razem z pożywieniem, a następnie wchłaniają się w jelicie cienkim. To właśnie stamtąd transportowane są razem z krwią do całego organizmu. Ich niewielkie ilości syntezują się w jelicie grubym dzięki bakteriom, które stanowią naturalną florę bakteryjną jelit.

Komentarze (0)