15


kwietnia

Kompendium wiedzy o witaminie B12

Dieta zaspokojona w witaminy oraz minerały jest kluczowym czynnikiem do tego, aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, nie chorując zbyt często. Witaminy i minerały to cenne z związki, których jednak człowiek nie jest w w stanie sobie sam wytworzyć. Zalecane jest zatem uzupełnienie tych wartościowych składników poprzez stosowanie odpowiednich suplementów diety oraz zbilansowaną dietę. 

Jedną z ważniejszych jest witamina B12 występująca często pod nazwą kobalaminy, wszystko przez to, że zawiera w sobie cząsteczki kobaltu. Witamina należy to związku chemicznego rozpuszczalnego w wodzie. Jej główną cechą jest regulowanie produkcji czerwonych krwinek. Zatem najbardziej jej niedobór mogą odczuwać wegetarianie oraz weganie. 

Witamina B12 - gdzie występuje?

Witamina B12 jest stosunkowo łatwo dostępna w wyrobach spożywczych, ponieważ można ją znaleźć w produktach zwierzęcych, głównie w mięsie oraz jego przetworach. Cennym źródłem witaminy B12 jest także nabiał. Próżno jednak jej szukać w produktach pochodzenia roślinnego

Mimo iż witaminę B12 można dostarczać organizmowi na różne sposoby, proces jej wchłaniania jest dosyć złożony i trudny. Jest to uwarunkowane uzależnieniem od prawidłowego działania układu pokarmowego. 

Witamina B12 - na co pomaga? Za co jest odpowiedzialna?

Witaminę B12 można znaleźć przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, podobnie jak inne witaminy z tej grupy. Tak jak pozostałe bierze ona udział w przemianach tłuszczowych, białkowych i węglowodanowych. Determinuje także podział komórek oraz syntezę kwasów nukleinowych oraz białek. 

Najczęściej wymieniane właściwości witaminy B12 to:

  • Produkowanie czerwonych krwinek
  • Poprawa funkcjonowania układu nerwowego
  • Pobudzenie apetytu
  • Lepszy nastrój
  • Zmniejszenie ilości komórek tłuszczowych we krwi
  • Zapobieganie chorób kostnym jak np. osteoporozie
  • Synteza komórek

niedobór witaminy B12

Witamina B12 - niedobór. Objawy niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy B12, czym się charakteryzuje? Towarzyszą mu objawy związane z przewlekłym zmęczeniem, nadmierną nerwowością, problemami z koncentracją. Częstym sygnałem do niedoboru witaminy B12 jest depresja. Jak wskazują badania, niedobór tego związku chemicznego może zwiększać ryzyko zawału oraz udaru. 

Witamina B12 - dawkowanie

Jak dawkować, żeby nie przedawkować? Codzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi ok. 1 mg. Szczególną uwagę na suplementację ten witaminy powinni zwrócić weganie oraz wegetarianie, które nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego. Aby normalizować ciśnienie krwi oraz poziom glukozy i cholesterolu we krwi, warto łączyć witaminę B12 z np. imbirem, karczochem, L-teaniną itp. 

Metylokobalamina witamina B12 - gdzie kupić?

Witaminy oraz suplementy, które w swoim składzie posiadają cenne związki chemiczne, warto kupować aptece, ze względu na bezpieczeństwo sprzedanego produktu oraz jego faktyczne zastosowanie. Kupując przez internet, należy kierować się opiniami klientów, którzy już zdecydowali się przetestować ten produkt. W razie potrzeby można skonsultować się z lekarzem. 

Komentarze (0)