20


marca

Gdzie znajdziemy witaminy z grupy B i jak powinniśmy je stosować?

Witaminy z grupy B muszą być dostarczane do organizmu każdego dnia, ze względu na bieżące ich wydalanie i brak szansy na zmagazynowanie. Sprawdź, w jakim pożywieniu znajdziesz witaminy B i czym może skutkować ich niedobór!


Witaminy z grupy B - gdzie występują? 


Do najważniejszych źródeł witaminy B należą:

- orzechy (i pestki!)
- jajka i nabiał
- drób
- ryby
- sojowe mleko
- fasola
- szpinak
- owsianka
- wątróbka

Orzechy obfitują przede wszystkim w witaminę B6, kwas foliowy, niacynę, tiaminy i ryboflawiny. Jajka to wszystkie niezbędne witaminy z grupy B, z naciskiem na B12, podobnie jak ryby. Drób jest bogaty w witaminę B5 i B6, fasola zaś - w B1, B2 i B3.

Witamina B1 to inaczej tiamina. B2 nazywamy ryboflawinę, B3 - niacynę. B5 to kwas pantotenowy, B6 pirydoksyna, B7 - biotyna, zaś B9 lub B11 - kwas foliowy. B12 oznacza kobalaminę.

witaminy z grupy b


Jak przyjmować witaminy z grupy B? 


Najlepiej codziennie za pomocą odpowiedniej diety. Ciężko uznać którąś z grupy witamin B za mniej istotną. W trakcie ciąży najważniejsze jest spożywanie witaminy B12 i kwasu foliowego (B11), w okresie dorastania natomiast: B6 i B3. Jeśli nie istnieje możliwość przyjmowania witaminy B w pożywieniu, można pokusić się o suplementy diety.


Witaminy z grupy B dla dzieci


Przede wszystkim B1, B2, B6, B9 i B12. Tiamina wpłynie na prawidłowy rozwój kości i poprawną pracę układu sercowo-naczyniowego. Ryboflawina jest konieczna do wytwarzania czerwonych płytek krwi, ma dobry wpływ na zmęczone oczy i wspomaga proces wzrostu, witamina B6 natomiast zwiększa odporność immunologiczną. Dzięki właściwej obecności B9 twoje dziecko ustrzeże się przed anemią, a B12 ochroni je przed depresją i zaburzeniami neurologicznymi, w dodatku zwiększając apetyt.


Brak witaminy z grupy B - objawy 


Jeśli posiadasz zbyt mało tiaminy, możesz mieć problemy z koncentracją i obniżonym nastrojem. Niedobór B1 wiąże się także z sennością. Brak B2, a więc ryboflawiny, objawia się  tworzeniem się zajadów, wypadaniem włosów, zaburzeniem wzrostu, bólami głowy i drażliwością. Niewielka ilość witaminy PP, znanej też jako witamina B3, skutkuje osłabieniem mięśni. Niedobór kwasu foliowego (witamina B9) objawia się podobnie jak brak B1 i B2, zaś za mała ilość B12 wiąże się ze mianami zwyrodnieniowymi rdzenia kręgowego i z nieodwracalnymi uszkodzeniami układu nerwowego. Mimo, że niedobór B12 dotyczy głównie wegan i wegetarian, często pojawia się również u osób spożywających mięso.

Komentarze (0)