21


marca

Jakie objawy powoduje niedobór witaminy B12

To dzięki witaminie B12 organizm utrzymuje prawidłową przemianę materii i wytwarza energię w komórkach. Co się stanie, kiedy zabraknie B12 i w jaki sposób można uzupełnić jej niedobór?

Niedobór witaminy B12: objawy neurologiczne i psychiczne 

Brak witaminy B12 wiąże się z ciągłym zmęczeniem, problemami z pamięcią, z depresją i z przesadną nerwowością. Niestety brak B12 to również większe ryzyko potencjalnego zawału i udaru (niedobór B12 ma równie duży wpływ na prawdopodobieństwo zawału, jak wysoki poziom cholesterolu). Zbyt mała ilość B12 wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie wegetarian - z problemem borykają się również ludzie konsumujący mięso. Do standardowych objawów niedoboru B12 zaliczamy także ogólnie osłabienie organizmu, nudności, utratę apetytu, drętwienie kończyn, częste infekcje będące wynikiem słabej odporności, zaburzenia miesiączkowania u kobiet, bóle głowy i podwyższoną temperaturę ciała.

Co powoduje niedobór witaminy B12? 

Niedobór witaminy B12 może wynikać z jej zbyt małej ilości zawartej w codziennym pożywieniu (warto wziąć tu pod uwagę szczególnie dietę wegańską), a także z niedoboru wrodzonego lub z nieprawidłowości czynnika wewnętrznego Castla, skutkującego zaburzeniem wchłaniania. W podeszłym wieku niedobór witaminy B12 wiąże się z zaburzeniami wchłaniania pokarmów. Na prawidłowe przyjmowanie witaminy B12 ma wpływ również zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, stan powstały w wyniku wycięcia jelita krętego, zespół rozrostu bakteryjnego, przewlekłe zapalenie trzustki, celiakia, a także stan po całkowitej lub niemal całkowitej resekcji żołądka. Niedobór witaminy B12 pojawia się też u osób chorych na otyłość, będących po operacjach bariatrycznych.

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12? 

Sporą zawartość witaminy B12 mają wyłącznie produkty zwierzęce. B12 pojawia się przede wszystkim w mięsie, rybach, wędlinach, a także w odzwierzęcych serach, mleku i jajach. Wartościowymi źródłami witaminy B12 są owoce morza, takie jak małże i kraby, jak również szczupaki, makrele oraz wątroba z: wołowiny, jagnięciny, cielęciny i z indyka. By szybko uzupełnić niedobór witaminy B12, należy zacząć ją przyswajać. W poważnych przypadkach zalecane jest przyjmowanie witaminy B12 w formie zastrzyków. Powinno się wykonywać je przede wszystkim w razie anemii i przy mocno osłabionym organizmie. Niestety, zastrzyki są domięśniowe i bolesne, a do ich skutków ubocznych należą zawroty i bóle głowy, bóle mięśni, stawów i żołądka oraz mdłości i biegunka. Zdarza się, że dochodzi do reakcji alergicznej, podczas której ciało staje się napuchnięte i występuje ból w klatce piersiowej. Wpływa na to zwiększona dawka witaminy B12 wprowadzona naraz.

Komentarze (0)